LESNÍ „ŠKOLKA“ KAPIČKA

dětský lesní klub alias „školka“ kapička

Od roku 2022 provozujeme v Želivci u Zruče nad Sázavou lesní dětský klub pro děti ve věku 3 – 7 let. Děti v rámci klubu tráví tři dny v týdnu od 8.00 do 16.00. Věříme, že příroda je tím nejlepším prostředím pro všestranný rozvoj dětí, a proto náš klub vychází z konceptu lesní pedagogiky, ale opírá se také o principy waldorfské pedagogiky. Dáváme dětem možnost prožít šťastné, neuspěchané dětství. Děti u nás mají denní rytmus, ale také prostor pro volnou hru, tvoření a poznávání světa jako dobrého místa pro život. 
Děti v lesním klubu zažívají nenahraditelný a zdravý vývoj, ať už se jedná o upevnění fyzického zdraví, podporu odolnosti, ale také rozvoj osobních, sociálních kompetencí. 

Druh vzdělávání & Pedagogika

V lesním klubu Kapička je pro nás důležitý princip komunitního vzdělávání, chceme společně s průvodci a dalšími rodinami tvořit inspirativní a bezpečné místo pro děti, které bude naplněno principem respektovat a být respektován, místo, kde dětem i dospělým bude vzájemně dobře a místo, které bude dětem poskytovat nejlepší možnosti pro rozvoj těla i duše s respektem k individualitě osobnosti dítěte. Inspirujeme se waldorfskou a montessori pedagogikou či svobodným vzděláváním. Myslíme si, že vést děti ke svobodě a zároveň k odpovědnosti a ohleduplnosti je to správná cesta. Tvoříme místo i pro své vlastní děti, a tak se to snažíme dělat, jak nejlépe umíme.

praktické informace

Klub se nachází v obci Želivec, Zruč nad Sázavou. Z Kutné Hory a Čáslavi to k nám je 30 km, z Vlašimi 23 km, z Thového Štěpánova 13 km, z Ledče nad Sázavou 18 km.

Klub je v provozu 10 měsíců v roce vždy od září do června mimo státní svátky a vánoční a velikonoční prázdniny.

Cena: 
PO – ST, 8.00 – 16.00 ………… 5200 Kč/ měsíc / 10 měsíců
PO – PÁ, 8.00 – 16.00 ………. 8000 Kč/ měsíc / 10 měsíců
Možnost sourozenecké slevy 10 %. 

Stravné …. 80 Kč/ den (zahrnuje polévku, hlavní jídlo a odpolední svačinu).
Příspěvek do třídního fondu a fondu investic a oprav je 1000 Kč/pololetí. 

ZÁZEMÍ A VYBAVENÍ

Klub Kapička má zázemí v zateplené mongolské jurtě o průměru 6 m, kde je prostor pro převlékání, obědvání či poobědové klidové či odpočinkové aktivity. V jurtě jsou umístěna kamna s bezpečnostní ohrádkou a sušákem na mokré oblečení, lékárnička, hasící přístroj a další nutné vybavení. Na jurtu navazuje předjurtí s kuchyňkou a jídelnou a tzv. „spinkárna“, nevytápěný prostor vhodný pro oddělený odpočinek dětí, které jsou zvyklé po obědě spát. V zázemí klubu se dále nachází ohniště, kompostovací toalety, houpačky, dětský bunkr s blátivou kuchyňkou a skluzavkou, dětský domeček a pískoviště.

MINI KLUBÍK PRO DĚTI 1,5 – 5 LET

Lesní dětský klub Kapička nabízí taktéž docházku do mini klubíku pro předškolkové děti od 1,5 do 5 let s maminkami. Přijďte si k nám hrát, pobýt v přírodě či se zabavit ve vytopené jurtě. Můžete u nás navázat nová přátelství a socializovat děti. Přijďte se v klidu adaptovat, pokud později zvažujete docházku do lesního klubu. 

Mini klubíku je možné se účastnit každé úterý mimo státní svátky a Vánoční prázdniny od 14.30 do 16.00 po předchozí telefonické domluvě. Cena klubíku je 400 Kč/ měsíc. V případě nemoci si lze docházku nahradit jiný den v měsíci. 

radek_vanecek-1024x1022-1

Radek Vaněček

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Příroda je místo, kde se cítím dobře, vnímám její krásu ve všech drobnostech a detailech. Je naší součástí a my sami jsme malou částí
ohromného světa. Raduji se z každého dne, i počasí, které je nám dopřáno. Jsem velmi rád, že máme takový svět, ve kterém můžeme spolu tvořit krásu. Že máme tu možnost volby, naplňovat své životy hodnotnými zážitky, které utváří naše vědomí. Trávit čas s dětmi, hrát si, je mi blízké. Zažívat s nimi objevené výpravy, brát je jako parťáky sobě rovné, je pro mě přirozené. Těším se na chvíle, kdy se spolu opět něco vzájemně naučíme.

V lesním klubu zajišťuji mužský prvek a nejen v ohledu fyzické aktivity. Pro děti v klubu jsem pevným a neměnným bodem, hlídám řád, pravidla a zklidňuji a uzěmňuji chod klubu.  Dětem zároveň předávám své hudební i dramatické umění.

 

 

 

340471289_175654048686387_6724111753004403726_n

Veronika Jankulová

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Jsem jedna ze tří zakladatelek spolku Kapka a Kapička a zároveň průvodce Lesního klubu Kapička. Vystudovala jsem Střední pedagogickou školu – obor předškolní a mimoškolní pedagogika. Dále jsem studovala hru na kytaru na konzervatoři v Pardubicích.

Celý svůj profesní život se věnuji práci s dětmi. Po narození vlastních dětí se ten kytarový a pedagogický svět rozrostl a začal ubírat méně mainstreamovou cestou nestátního školství. V této alternativě jsem se našla. Díky svým dětem ji žiju a cítím se v ní dobře. Svého syna jsem sama dříve vozila do lesního klubu Ratolest u Rataj nad Sázavou.

Jsem vedoucí průvodkyní lesního klubu. S dětmi se věnuji výtvarnému i hudebnímu tvoření.

Věnuji se hudebně pohybové výchově (např. tanečky s písničkou, nebo např. pohyb nohou na říkadla), dělám s dětmi zvukomalebný doprovod písní na různé řehtačky, drhla, eggshakers.

 

Snímek obrazovky 2024-01-09 v 8.15.34

Markéta Van Prchalová

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Jsem manželkou Radka, mámou Artura a Vincenta. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala 3 roky jako průvodkyně v lesní školkce Na Dvorečku v Řevnicích, jsem certifikovaná chůva a několikrát jsem prošla kurzem první pomoci pro malé děti. Dále mám bohaté zkušenosti s vedením dětských skupin na letních táborech, adaptačních programech, pracovala jsem jako Au-pair v Anglii, učila děti čtvrt roku v Nepálu. Mám za sebou několik terapeutických výcviků a momentálně pracuji jako terapeutka, koučka a provázím svatebními ceremoniemi a rituály přivítání dítěte na svět.












Lucka_O_2

Lucie Obstová

PRŮVODCE V LESNÍM KLUBU

Své dětství jsem strávila u lesního potoka na Vysočině, ve výbězích s koňmi, na březích jihočeských pískoven.

Příroda mě vždy fascinovala a vím, že stále ukrývá nespočet tajemství, které jsem ještě neobjevila.

Jsem vystudovaná zooložka přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze a hlavní mojí pracovní náplní je péče o krajinu v neziskové organizaci Beleco, z.s, kde se zaměřuji na vodní ekosystémy a na zádrž vody v krajině.

Není pak překvapující, že jsem své místo našla i v lesním klubu s názvem Kapička. Čas strávený s dětmi mě nasycuje energií. Baví mě dětská zvídavost, bezprostřednost, upřímnost, radost. Kapička je pro mě bezpečným prostorem jak pro mě, tak pro děti. Vytváříme zde hodnoty a postoje, které se nám třeba dříve ani nedostávaly. Je neskutečně osvobozující, když mi moje vlastní dcera po nějakém mém neúspěchu řekne: „Mami, nic se neděje, chyba je kámoš.“ 😊

Klid a energii nacházím v horách, lesích, zpěvu a hudbě.

Vše co dělám, chci dělat s radostí.

347242281_278260381252660_8140821173218761471_n

Stanislava Lišková

VÝUKA AJ

Vyučuji přes 25 let němčinu a angličtinu, a to jak v soukromém, tak ve státním sektoru. Mám bohaté zkušenosti se všemi věkovými kategoriemi – předškolní vzdělávání, první i druhý stupeň, střední a vysoké školy. Zároveň učím i dospělé ve firemních výukách. Souběžně tlumočím a překládám. Je tedy patrné, že výuka se prolíná celým mým životem a je to má velká vášeň. Já sama jsem celoživotním studentem a každý rok si určuji, do jaké nové dovednosti či studia se pustím. Specializuji se též na alternativní způsob výuky dětí s poruchami učení a chování a tyto zkušenosti hojně využívám i ve výuce jinde, neboť každý člověk je něčím specifický. Tato rozmanitost lidské povahy mne nesmírně inspiruje a žene vpřed poznávat nové lidi.

 

 

 

 

 

 

 

F.A.Q.

nejčastějsí dotazy

Lesní klub není zapsán v Rejstříku škol a školských zařízení (pod MŠMT) a nedostává žádné pravidelné příspěvky od státu. Provoz klubu nepodléhá žádným povinným kontrolám. Obvykle se jedná o dlouhodobý komunitní neziskový projekt, který svůj provoz šije na
míru možnostem, podmínkám a v neposlední řadě potřebám komunity a místa, kde se nachází. Každá taková organizace má etický závazek hájit čest vzdělávání v přírodě a je na rodiči, aby byl důsledným kontrolním orgánem v zájmu dětí. Pedagog je zde chápán jako autorita ve smyslu vyzrálé osobnosti, je dítěti především partnerem, pomocníkem a průvodcem na jeho cestě k poznávání, respektuje to, že každé dítě má právo být jiné.

na 16 dětí jsou přítomni vždy dva průvodci, ve školním roce 2022/2023 jsou to:

-> Radek Vaněček (aktuálně průvodce v LK v Říčanech)

-> Veronika Jankulová (kytaristka, učitelka hry na kytaru, veselá kopa)

-> Daniela Kroftová (zpěvačka, učitelka zpěvu a hudby, jogínka).

V případě potřeby budou v LK další zástupci průvodců, především Kateřina Kmínková,
Michaela Hladíková a další členové komunity.

Více viz stránka „PRŮVODCI“.

-> příchod dětí (8.00 – 8.50)

-> ranní kruh (9.00)

-> výprava do lesa a dopolední svačina (9.15-11.45)

-> hygiena a oběd (12.00)

-> odpočinek (12.45 – 14.00)

-> odpolední program v zázemí klubu (14.00 – 16.00)

Děti je možné vyzvedávat po obědě mezi 12.30 – 12.45 a odpoledne od 15.00, případně podle domluvy.

Dopolední svačinu si děti nosí vlastní, oběd a odpolední svačina v režii klubu, obojí je dováženo z bistra ve Zbraslavicích. Strava dle aktuální domluvy není vegetariánská, ale snažíme se volit stravu bez cukru. 

Ve školním roce 2022/2023 činí cena za tři dny docházky 4500,- měsíčně (září – červen).
Cena nezahrnuje stravné (výše stravného bude upřesněna) a příspěvek na třídní fond ve výši 500 Kč/pololetí. Lze zažádat o slevu ve výši 10 % pokud klub/školu navštěvují současně dva či více sourozenců. O první platbu za měsíc září poprosíme v červnu/červenci téhož roku. Další platby budou vždy platné k 15. dni v měsíci předcházejícímu měsíci, za který je platba prováděna (např. za říjen do 15. září).
Oboustranná výpovědní lhůta je dva měsíce. V případě uzavření klubu např. z hygienických, technických, válečných důvodů či z důvodu přírodních katastrof probíhá platba ještě následující dva měsíce (z důvodu, aby klub nebyl ohrožen na přežití a nedošlo k okamžitému zániku klubu a jeho týmu), v této lhůtě lze však zažádat o snížení poplatku až o 50 %.
Z ceny se platí především platy průvodcům, náklady na vedení účetnictví, náklady na topení, pojištění majetku a dětí, další vzdělávání pedagogů, členství v Asociaci lesních mateřských škol, provozní náklady, materiál na tvoření, hygienické potřeby a investiční náklady.